Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ból zatok – objawy i leczenie

2017-10-12 15:32
kobieta trzymająca sie za nos z powodu bólu zatok

Ból zatok pojawić może się jako jeden z objawów przeziębienia. Nie każdy chory jest jednak w stanie określić, czy dotykające go schorzenie to zwykły katar czy już może poważne zapalenie okolic przynosowych. Aby określić wymiar choroby, warto poznać jej dokładne objawy i skonsultować je ze swoim lekarzem. Ból zatok prowadzić może do różnorakich powikłań, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Im szybciej udamy się po poradę do specjalisty, tym sprawniej wyleczymy przypadłość.

Ból zatok – objawy

Ból zatok przynosowych pojawia się najczęściej w obszarze zatok szczękowych, czołowych i sitowych. Objawy choroby są różne w zależności od tego, który z obszarów objęty jest zapaleniem.

Infekcja zatok czołowych skutkuje bolesnością okolic czoła. Przy zapaleniu zatok szczękowych ból pojawia się w okolicy górnej szczęki, policzków i zębów. Zatoki sitowe dają nam się z kolei we znaki obrzękiem okolic oczu, równocześnie z uciskową bolesnością nosa, jego zatkaniem i utratą powonienia.

Dodatkowymi dolegliwościami mogą być: brak apetytu, gorączka, złe samopoczucie, a także kaszel i chrypka.

Domowe sposoby na ból zatok

Choć przy tego typu schorzeniach zaleca się wizytę u lekarza, przed wizytą dolegliwości złagodzić możemy domowymi sposobami.

  1. Jednym z popularnych domowych sposobów radzenia sobie z bólem zatok są inhalacje. Można wykonać je na bazie ziół: rumianku, szałwii, skrzypu polnego, tymianku lub mięty pieprzowej. Sprawdzą się także olejki eteryczne: majerankowy, lawendowy, eukaliptusowy i kamforowy. Wystarczy połączyć zioła lub olejek z gorącą wodą, pochylić się nad miską, osłaniając głowę ręcznikiem i wdychać jak najwięcej aromatycznych oparów. Przy takim zabiegu uważać należy na oczy oraz poparzenia twarzy.
  2. Wypróbować możemy również maści rozgrzewające. Najlepiej sprawdzają się te eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe, kamforowe lub jałowcowe. Wcieramy je w okolice czoła oraz skroni i osłaniamy ten obszar opaską.
  3. Wykorzystać możemy także przyprawy dostępne w naszej kuchni. Polecamy między innymi wdychanie rozgniecionego czosnku lub świeżo startego chrzanu. Warto też przygotować herbatę z dodatkiem imbiru i cynamonu – rozgrzeje nas i udrożni górne drogi oddechowe.
ból zatok ktomalek.pl

Ból zatok – leczenie

Choć domowe sposoby na ból zatok mogą przynieść nam ulgę, zazwyczaj nie są one w stanie usunąć przykrej infekcji, a objawy mogą się nasilić. Zanim udamy się do lekarza wypróbować możemy także środki bez recepty. Jeśli najbardziej dokuczają nam dolegliwości bólowe oraz uczucie zatkanego nosa warto sięgnąć po takie preparaty jak Ibuprom Zatoki, Acatar Acti-Tabs, Apselan, Ibum Zatoki, Theraflu Zatoki czy Polopiryna Zatoki. Aby uzyskać natychmiastową ulgę warto rozważyć zastosowanie produktów do płukania zatok takich jak Irigasin, Fixsin oraz Sinus Rinse. Natomiast w przypadku uczucia zalegania wydzieliny w zatokach ulgę powinny przynieść produkty wpływające na jej rozrzedzenie oraz dodatkowo wspomagające funkcje obronne organizmu w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych. Są to między innymi Sinupret, Sinudafen, Renopuren Zatoki, Sinulan forte, Acatar Complex. Na KtoMaLek.pl sprawdzimy ich dokładne działanie oraz zastosowanie i zarezerwujemy je w najbliższej aptece.

Jeśli jednak i one nie przyniosą rezultatu, niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednie leki – najczęściej antybiotyki.

Nawracające bóle zatok

Zdarza się, że antybiotykoterapia nie działa, a objawy bólu zatok utrzymują się lub nawracają. Wtedy konieczne jest badanie mikrobiologiczne, określające hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa. Znając ich rodzaj, lekarz dobiera środki, które są w stanie zniszczyć te konkretne drobnoustroje.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów