Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ból krzyża – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-08 14:37
Ból krzyża

Bólu krzyża, czyli tzw. odcinka lędźwiowo-krzyżowego, doświadcza blisko 80% ludzi. Jest przyczyną dużego dyskomfortu i uprzykrza codzienne funkcjonowanie wielu osobom – co więcej silny ból niekiedy sprawia trudności w oddawaniu moczu i defekacji. Dolegliwości bólowe potęguje stres i spanie w nieodpowiedniej pozycji. Jak skutecznie leczyć ból krzyża i co robić, aby dokuczliwe objawy nie powróciły w przyszłości?

Co powoduje ból krzyża? Najczęstsze przyczyny bólów krzyża

Ból krzyża może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, lumbago (tzw. postrzał), dyskopatią lub mieć związek kolką nerkową. Co jeszcze może powodować bóle dolnego odcinka kręgosłupa? U niektórych osób dolegliwości bólowe mogą być skutkiem nieprawidłowej postawy ciała, osteoporozy (złamania kręgów), wad wrodzonych kręgosłupa, przeciążeń mięśni,  ścięgien i więzadeł. Na tępy ból krzyża przy siedzeniu często skarżą się osoby, które wykonują pracę biurową, określaną przez wielu fizjoterapeutów mianem cichego zabójcy kręgosłupa. Do rzadkich czynników sprawczych, zalicza się zakażenia, choroby narządów jamy brzusznej i miednicy, choroby reumatyczne oraz choroby nowotworowe. Warto podkreślić, że nie zawsze można ustalić przyczynę bólu krzyża, tak naprawdę źródło dolegliwości bólowych rozpoznaje się tylko u 1 na 10 pacjentów (w 90% przypadków mamy do czynienia z tzw. bólem nieswoistym). 

Do czynników ryzyka bólu krzyża zalicza się:

  • przewlekły stres,
  • depresja,
  • otyłość,
  • słaba kondycja fizyczna,
  • nałogowe palenie tytoniu,
  • praca siedząca i ciężka praca fizyczna,
  • wiek w przedziale 30. - 60. lat.

Objawy bólu krzyża

Ból krzyża cechuje się zmiennym przebiegiem, może mieć charakter przewlekły lub ostry, zmieniać swoje natężenie w zależności od przyjmowanej pozycji, czy nawet pory dnia – ustępować samoistnie lub trwać przez miesiące i lata. Niektórzy pacjenci odczuwają tępe pobolewanie, inni rwący, silny ból, który ich całkowicie unieruchamia (czasami promieniuje do pośladka, uda, łydki, a nawet stopy). Symptomami, które mogą niejednokrotnie towarzyszyć bólowi, są: gorączka, spadek łaknienia, ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, utrata wagi. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich tych objawach podczas wizyty w gabinecie.

Jak leczyć ból krzyża?

Jakie są podstawowe sposoby leczenia bólu krzyża?  Jeśli dolegliwości nie ustępują w ciągu kilku dni, czy tygodni – zwykle stosuje się powszechnie dostępne leki przeciwbólowe. Czasami lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przepisać choremu mocniejsze leki o działaniu przeciwbólowym (na receptę) lub tzw. blokady (zastrzyki z glikokortykosteroidów). Ulgę pacjentowi mogą przynieść też lecznicze plastry Itami do miejscowego stosowania na skórę, a także maści, żele i okłady z lodu. W leczeniu zachowawczym bólu krzyża istotną rolę odgrywa fizjoterapia i rehabilitacja. Program ćwiczeń jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta. Uzupełnienie kuracji stanowią zabiegi fizykoterapeutyczne (np. TENS, krioterapia, ultradźwięki). W łagodzeniu bólu pomocne są też masaże, joga lub alternatywne metody (np. akupunktura). W nielicznych przypadkach, bo u 1-2% chorych, jedyną opcją poprawy stanu zdrowia jest operacja. Wskazaniami do leczenia operacyjnego jest m.in. rwa kulszowa z zatrzymaniem moczu, guz w kanale kręgowym, czy zespół ogona końskiego.

Ból krzyża a działania profilaktyczne - co robić, aby nie chorować?

Jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Chcąc uniknąć nawrotu bólów krzyża, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną – systematyczne wykonywanie ćwiczeń aerobowych świetnie wzmacnia kręgosłup. Warto też zrzucić zbędne kilogramy, gdyż nadwaga i otyłość sprzyjają bólom kręgosłupa. W ramach profilaktyki należy rzucić palenie, unikać dźwigania ciężkich przedmiotów i starać się zachowywać prawidłową postawę ciała. W przypadku kobiet warto też zrezygnować z chodzenia w obuwiu na wysokim obcasie. 

Podsumowując, ból krzyża jest powszechnie występującą dolegliwością – jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza.  Stosując się do powyższych zaleceń zmniejszymy ryzyko zachorowania i będziemy cieszyć się zdrowiem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów