Do poczytania
Farmaceuci

Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Apteczne okienko to dla nas portal do innego świata. Świata, którego nie rozumiemy do końca. Te wszystkie dawkowania, skomplikowane nazwy, gramatury i konsystencje, raczej pozostają poza zasięgiem naszych możliwości. Kiedy jednak zbliża się nasza kolej liczymy na to, że w okienku - niczym Dobra Wróżka - pojawi się szlachetna postać otoczona aureolą blasku, która sprawnie i bezpiecznie zaopatrzy nas w stosowne leki. Wiemy, że nie jest łatwo. Farmaceuta wczytawszy się błyskawicznie w treść recepty, z mądrą miną, wydaje nam stosowne leki. Sposób w jaki to wszystko się odbywa uświadamia nam, że farmaceutów możemy podzielić na wiele typów. Ciekawe z jakim typem farmaceuty macie najczęściej do czynienia?


alergia wiosną

Alergio, ach to TY!

Większość ludzi po zakończeniu sezonu jesienno-zimowego bierze głęboki oddech, ponieważ ocieplenie niesie za sobą spadek ilości infekcji, zwłaszcza gryp i przeziębień. Natomiast nie dla wszystkich okres wiosenno-letni oznacza zdrowotną sielankę. Najlepiej wiedzą o tym osoby uczulone na pyłki roślin. Wiosna oraz lato to pory roku, w których pylenie roślin wzrasta, powodując u wielu z nas nieprzyjemne, dokuczliwe dolegliwości.
Leki i żywność

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.


Zalety przyjmowania probiotyków

Probiotyk a prebiotyk – kiedy i jak stosować?

Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.


Zdjęcie apteczki

Czy Twoja domowa apteczka jest dobrze wyposażona?

Ponieważ wypadki i choroby dopadają nas niezapowiedzianie, warto działać prewencyjnie poprzez kompletne wyposażenie domowej apteczki. Mając w zanadrzu zestaw materiałów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, będziemy mogli działać skuteczniej.Dziecko gorączkuje

Gorączka u dziecka – jak pomóc, a nie zaszkodzić?

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Ważne, żeby być na nią odpowiednio przygotowanym - mieć w domowej apteczce termometr i leki pomagające obniżyć temperaturę. Wybór i dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.


Lekarz wypisuje receptę

Wszystko, co powinniście wiedzieć o realizacji recept.

Recepta jest pisemnym zleceniem lekarskim, które stanowi dla apteki podstawę do przygotowania lub wydania gotowych leków. Jest dokumentem, który farmaceuta powinien archiwizować 5 lat. Pacjent musi wiedzieć, że receptę należy szanować – nie można po niej pisać, zwłaszcza na awersie (przód recepty – strona, na której są dane pacjenta i wypisane leki), gdyż to zdyskwalifikuje refundację leków.Matka przytula dziecko i sprawdza mu temperaturę ciała. Dziewczynka wygląda na osłabioną i śpiącą.

Dziecko znowu chore? Matko, zorganizuj się!

Pewnie jak każda mama, marzysz o zdrowiu dla swojej pociechy. Dbasz o odpowiednie odżywianie, witaminową suplementację i ruch. Niestety, nie wyeliminujesz chorób całkowicie. Każda infekcja wiąże się ze stresem i zmęczeniem was obojga. Przy dobrej organizacji oraz opracowaniu strategii postępowania podczas choroby malucha, będzie Ci o wiele łatwiej przebrnąć przez ten trudny czas.Małżeństwo seniorów spędza czas przed komputerem, są zadowoleni i radzą sobie z obsługą.

Seniorze, masz 4 kroki do apteki

Placówki coraz częściej umożliwiają e-rejestrację oraz prowadzą e-konta zdrowia. W planach są elektroniczne recepty i e-dokumentacja. Zmiany dotyczą również zakupu leków – coraz częściej wyszukuje się ich w internecie. Nasuwa się pytanie, jak z nowościami technologicznymi na rynku medycznym poradzą sobie Seniorzy.


Uśmiechnięta kobieta leży na podłodze i obsługuje komputer. Kobieta robi zakupy przez internet.

Zmieniające się wymagania pacjentów, skutecznie rewolucjonizują rynek zdrowia.

Niemalże powszechny dostęp do komputerów oraz urządzeń mobilnych sprawia, że pacjent ma głos! Potrafi definiować swoje oczekiwania i coraz częściej je egzekwować. Serwisy, portale społecznościowe i fora internetowe skupiają się na prezentowaniu nowoczesnych koncepcji leczenia. Ich głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności usług medycznych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Pacjenci stawiają na praktyczne rozwiązania, za którymi sukcesywnie podąża współczesna służba zdrowia.