Alerpalux interakcje ulotka krople do oczu, roztwór 1 mg/ml 1 but. po 5 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Alerpalux krople do oczu, roztwór | 1 mg/ml | 1 but. po 5 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Olopatadinum
Podmiot odpowiedzialny: PHARMASWISS CZESKA REPUBLIKA S.R.O.



Opis produktu Alerpalux

Kiedy stosujemy lek Alerpalux?

Leczenie ocznych objawów przedmiotowych i podmiotowych sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.


Jaki jest skład leku Alerpalux?

Jeden ml roztworu zawiera 1 mg olopatadyny (w postaci olopatadyny chlorowodorku). 

Jedna kropla o przeciętnej wielkości 30 mg zawiera około 30 mikrogramów olopatadyny (w postaci olopatadyny chlorowodorku).

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Alerpalux?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1


Alerpalux – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, Alerpalux może powodować pewne działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Uznano, że poniższe działania niepożądane mają związek z zastosowanym leczeniem i sklasyfikowano je zgodnie z następującą konwencją: Bardzo często (?1/10), często (> 1/100 do < 1/10), niezbyt często (> 1/1 000 do ?1/100), rzadko (> 1/10 000 do ?1/1000) lub bardzo rzadko (?1/10 000). W zakresie każdej z grup o określonej częstości, działania niepożądane przedstawione zostały od najcięższego do najłagodniejszego.

Zakażenia i infestacje

Niezbyt często: nieżyt nosa

Zaburzenia układu nerwowego

Często: ból głowy, zaburzenia smaku 

Niezbyt często: zawroty głowy, niedoczulica

Zaburzenia oka

Często: ból oka, podrażnienie oka, suchość oka, nietypowe uczucie w oczach 

Niezbyt często: nadżerka rogówki, nieprawidłowość nabłonka rogówki, choroby nabłonka rogówki, punkcikowate zapalenie rogówki, zapalenie rogówki, plamki na rogówce, wydzielina z oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie, zmniejszenie ostrości widzenia, kurcz powieki, dyskomfort w oku, świąd oka, grudki na spojówce, choroba spojówki, uczucie obecności ciała obcego w oczach, nasilone łzawienie, świąd powiek, zaczerwienienie powieki, obrzęk powieki, choroba powieki, przekrwienie spojówek, przekrwienie oczu

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często: suchość nosa

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, uczucie pieczenia skóry, suchość skóry

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: uczucie zmęczenia

Nieznane (nie można oszacować na podstawie dostępnych danych):

Ze strony oczu: obrzęk rogówki, zapalenie spojówek, obrzęk oka, obrzmienie oka, rozszerzenie źrenic, zaburzenie widzenia, strupy na brzegu powieki

Ogólnoustrojowe: nadwrażliwość, duszność, senność, obrzęk twarzy, zapalenie skóry, rumień, nudności, wymioty, zapalenie zatok, astenia, uczucie ogólnego rozbicia.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl.


Alerpalux - dawkowanie leku

Dawkowanie

Dawka to jedna kropla produktu Alerpalux do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 2 razy na dobę (z zachowaniem 8 godzin przerwy pomiędzy zakraplaniem kolejnych dawek). Leczenie można kontynuować przez okres do czterech miesięcy, jeżeli zostanie to uznane za konieczne. 

Aby zapobiec zanieczyszczeniu końcówki zakraplacza i roztworu zawartego w butelce, należy zachować ostrożność, aby nie dotknąć końcówką zakraplacza butelki do powieki, otaczających ją obszarów lub innych powierzchni. Gdy lek nie jest stosowany, butelkę należy trzymać szczelnie zamkniętą.

W przypadku jednoczesnego leczenia innymi lekami do stosowania miejscowego do oczu, pomiędzy kolejnymi aplikacjami należy zachować odstęp co najmniej pięć minut.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki.

Dzieci i młodzież

Alerpalux można stosować u dzieci i młodzieży (po trzecim roku życia) w takiej samej dawce jak u dorosłych.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek

Olopatadyny w formie kropli do oczu nie przebadano u pacjentów z chorobami nerek lub wątroby. Nie należy jednak spodziewać się, aby u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby istniała konieczność zmiany dawkowania (patrz punkt 5.2).


Alerpalux – jakie środki ostrożności należy zachować?

Olopatadyna jest lekiem przeciwalergicznym i przeciwhistaminowym, który mimo podawania miejscowego ulega wchłanianiu ogólnoustrojowemu. W razie wystąpienia ciężkich reakcji niepożądanych lub nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie tego leku.

Wykazano, że chlorek benzalkonium, często używany jako konserwant w preparatach stosowanych do oczu, może wywołać punkcikowatą keratopatię i/lub toksyczną wrzodziejącą keratopatię. Ponieważ Alerpalux krople do oczu roztwór zawiera chlorek benzalkonium, konieczne jest staranne monitorowanie pacjentów w przypadku częstego lub przedłużonego stosowania u pacjentów z suchością oka lub w stanach przebiegających z uszkodzeniem rogówki. 

Soczewki kontaktowe

Pacjentów należy poinformować o konieczności odczekania 10-15 minut od momentu zakroplenia preparatu Alerpalux do założenia soczewek kontaktowych. Nie należy podawać kropli do oczu Alerpalux przy założonych soczewkach kontaktowych.


Przyjmowanie leku Alerpalux w czasie ciąży

Ciąża

Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących podawania olopatadyny w czasie ciąży.

Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego niekorzystnego wpływu leku na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, poród czy rozwój postnatalny (patrz punkt 5.3). Należy zachować ostrożność przepisując lek kobietom w ciąży.

Karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania kropli do oczu Alerpalux przez matki karmiące piersią.

Olopatadynę wykryto w mleku samic szczurów po podaniu doustnym. Badania na zwierzętach wykazały zmniejszenie wzrostu potomstwa karmionego przez matki otrzymujące olopatadynę ogólnoustrojowo w dawkach znacznie przekraczających maksymalne zalecane dawki, stosowane do oczu u ludzi. Nie wiadomo, czy lek stosowany miejscowo u ludzi wchłania się do organizmu w stopniu wystarczającym do wystąpienia wykrywalnych stężeń olopatadyny w mleku.

Płodność

Nie ma danych dotyczących wpływu olopatadyny na płodność u ludzi. W badaniach nieklinicznych nie obserwowano wpływu olopatadyny na płodność (patrz punkt 5.3).


Charakterystyka produktu leczniczego Alerpalux

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Alerpalux z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Alerpalux z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki oftalmologiczne (do oczu)

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.