Propolisol interakcje ulotka płyn na skórę, do stosowania w jamie ustnej 25 mg/ml 20 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Propolisol płyn na skórę, do stosowania w jamie ustnej | 25 mg/ml | 20 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek dostępny bez recepty
Substancja czynna: Propolis extractum
Podmiot odpowiedzialny: APIPOL-FARMA SP. Z O.O. PPF



Opis produktu Propolisol

Kiedy stosujemy lek Propolisol?

Wskazaniem do stosowania PROPOLISOLU są stany zapalne skóry, niewielkie uszkodzenia skóry, oparzenia I stopnia (zaczerwienienie skóry), łagodne odmrożenia i odleżyny. Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła, krtani.

Propolisol - działanie leku

Składnik czynny preparatu - ekstrakt propolisowy jest etanolowym wyciągiem z kitu pszczelego - propolisu. Propolis jest substancją złożoną, zawierającą w swoim składzie ponad 300 zidentyfikowanych związków chemicznych.

Wśród składników biologicznie aktywnych najliczniejszą grupę stanowią związki fenolowe (50-60%) w tym flawonoidowe (ok. 5%). Wśród stałych przedstawicieli związków fenolowych wyróżnia się kwas benzoesowy, cynamonowy, kawowy i ferulowy, alkohol benzylowy i cynamonowy oraz estry wymienionych związków.

Do najczęściej występujących flawonoidów należą chryzyna, tektochryzyna, akacetyna, apigenina, galangina, kemferol, kwercetyna, pinostrobina i pinocembryna. W ekstrakcie propolisowym występują również w niewielkich ilościach związki terpenowe (ok.1%), głównie geraniol i borneol.

Produkt przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.


Jaki jest skład leku Propolisol?

Propolis extractum                   3,0 g

Substancje pomocnicze:          etanol 760 g/l

Zawartość etanolu:                   93 %

Zawartość Propolis extractum w 1 ml wynosi 25 mg


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Propolisol?

Nie stosować w przypadku uczulenia na produkty pochodzenia pszczelego. Nie stosować na otwarte rany. Nie pić preparatu PROPOLISOL. Przed podjęciem kuracji za pomocą propolisu wskazane jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na przyłożeniu tamponu nasączonego PROPOLISOLEM w zgięciu ręki w łokciu. Jeżeli w ciągu 3-24 godzin wystąpi obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry, należy zaniechać stosowania preparatów zawierających propolis.

Zachować szczególną ostrożność stosując lek PROPOLISOL u osób podatnych na uczulenia.

Nie poleca się stosowania u osób nadwrażliwych, skłonnych do odczynów alergicznych na różnego typu substancje uczulające (szczególnie na środki konserwujące takie jak kwas benzoesowy, sole i estry kwasu  p-hydroksybenzoesowego).


Propolisol – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych objawów należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala: obrzęk rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła powodujący utrudnienie połykania lub oddychania. Są to ciężkie objawy niepożądane, jeśli wystąpią oznacza to możliwość wystąpienia nadwrażliwości (uczulenia) na PROPOLISOL. Wystąpienie ciężkich objawów niepożądanych może oznaczać konieczność natychmiastowej pomocy lekarza i leczenia szpitalnego. Ciężkie działania niepożądane występują rzadko.

U osób uczulonych na inne produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić: wysypka, rumień, zwiększenie obrzęków lub inne objawy uczulenia. W takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.


Propolisol - dawkowanie leku

Prawidłowe stosowanie preparatu PROPOLISOL:

Lek PROPOLISOL należy stosować zgodnie z poniższą instrukcją lub według wskazań lekarza. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosowanie leku w sposób następujący:

Stosować miejscowo na skórę bez rozcieńczania oraz do płukania i pędzlowania jamy ustnej i gardła za pomocą patyczka higienicznego po rozcieńczeniu w chłodnej, przegotowanej wodzie.

W zależności od potrzeb stosować 2-4 razy dziennie.

Sporządzanie roztworów wodnych:

Roztwory do płukania: 25 kropli (1 ml) rozpuścić w ¼ szklanki wody lub 50 kropli (2 ml) rozpuścić w ½ szklanki przegotowanej, chłodnej wody.

Roztwory do pędzlowania za pomocą patyczka higienicznego: 50 kropli (2 ml) rozpuścić w 15 ml (1,5 łyżki stołowej) chłodnej przegotowanej wody.

Roztwory wodne stosować do płukania lub pędzlowania natychmiast po sporządzeniu. Nie połykać.

W przypadku wrażenia, że działanie leku PROPOLISOL jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.


Propolisol – jakie środki ostrożności należy zachować?

Ostrzeżenie: Lek zawiera 93% etanolu. Częste stosowanie zewnętrzne bez rozcieńczenia powoduje podrażnienie  i suchość skóry oraz podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.


Przyjmowanie leku Propolisol w czasie ciąży

Nie wykonano dobrze kontrolowanych badań preparatu u kobiet w okresie ciąży i karmienia, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu bez konsultacji lekarskiej. Nie stosować u kobiet ze skłonnością do uczuleń.


Interakcje Propolisol z innymi lekami

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.


Interakcje Propolisol z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Propolisol


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.