Zanokcica paznokcia – przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-17 16:38
Kobieta trzyma się dłonią za palec drugiej ręki. Najpewniej cierpi na zanokcicę paznokcia.

Zanokcica paznokcia to powszechna dolegliwość, która nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale stanowi także problem estetyczny. Objawia się stanem zapalnym, zaczerwienieniem i bólem w okolicy wałów paznokciowych. Powstaje najczęściej na skutek mechanicznego uszkodzenia. Jak leczyć zanokcicę paznokcia i jakie są jej powikłania?

Przyczyny zanokcicy

Zanokcica jest stanem zapalnym wywołanym infekcją w obrębie wału paznokciowego. Najczęściej związana jest zakażeniem bakteryjnym, rzadziej wirusowym lub grzybiczym. Występuje zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Wniknięcie bakterii spowodowane jest uszkodzeniem mechanicznym okolic wału paznokciowego lub oddzieleniem się płytki paznokcia od skóry. Może to nastąpić podczas:

  • obgryzania skórek i paznokci,
  • nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów manicure,
  • wycinania skórek,
  • urazów mechanicznych,
  • częstego i długiego kontaktu z detergentami, np. podczas zmywania naczyń.

Wśród bakterii atakujących wał paznokciowy wyróżnia się między innymi gronkowce (Staphylococcus Aureus), paciorkowce (Streptococcus pyogenes), pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonoas aeruginosa) oraz bakterie beztlenowe. 

Zanokcica wywołana lekami

Zanokcica może być także rzadkim działaniem niepożądanym takich leków jak izotretynoina, acytretyna oraz leków przeciwwirusowych, stosowanych w leczeniu HIV.

Zanokcica opryszczkowa

Zanokcica opryszczkowa spowodowana jest zakażeniem wirusem opryszczki HSV-1 lub HSV-2. Powstaje najczęściej w wyniku samozakażenia u osób z opryszczką wargową lub płciową. Zanokcica opryszczkowa występuje też często u dzieci, ze względu na nawyk wkładania palców do buzi.

Objawy zanokcicy

Zanokcica objawia się bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem wału paznokciowego. Okolica paznokcia jest cieplejsza niż reszta ciała, odczuwalny jest pulsujący ból oraz tkliwość. Zanokcicę rozpoznaje się na podstawie jej objawów, nie są potrzebne dodatkowe badania. Bywa czasem mylona z zastrzałem i następstwem wrastającego paznokcia.

Leczenie zanokcicy

Kiedyś sądzono, że zanokcica powodowana jest w głównej mierze przez grzyby i drożdżaki. Obecnie wiadomo, że głównym czynnikiem wywołującym zanokcicę ostrą są bakterie.

Leczenie zanokcicy różni się w zależności od tego, czy jest ona ostra czy przewlekła. W przypadku zanokcicy ostrej najskuteczniejsze będą miejscowe glikokortykosteroidy, antybiotyki oraz ciepłe okłady. W przypadku zanokcicy przewlekłej znaczenie mają także doustne  i miejscowe leki immunomodulujące, a także leki przeciwgrzybicze.

Miejscowe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon czy betametazon, pozwalają na zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Mogą być zastosowane zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Najlepsze efekty osiąga się przy połączeniu z miejscowymi antybiotykami jak np. gentamycyną, kwasem fusydowym czy neomycyną.

Dostępność poszukiwanych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Preparaty złożone, zawierające kwas octowy, są skuteczne w przypadku zanokcicy wywołanej szczepem Pseudomonas Aeruginosa opornej na inne leczenie.

Zanokcica – domowe sposoby

Wśród domowych metod można wyróżnić ciepłe okłady, które pozwalają na usprawnienie odpływu płynu z tkanki objętej stanem zapalnym. Inne domowe metody takie jak krótkotrwałe zanurzanie palca we wrzątku, okłady z sody oczyszczonej i mydła szarego nie mają udowodnionego działania.

Zanokcica a ropa pod paznokciem

W przypadku, gdy pod paznokciem zaczyna gromadzić się ropa, należy udać się do lekarza. Będzie on w stanie wykonać nacięcie w płytce paznokcia, by umożliwić odpływ zgromadzonej pod nią wydzieliny.

Zanokcica – kiedy udać się do lekarza?

W momencie, gdy domowe i apteczne sposoby nie dają żadnych efektów, a dolegliwości bólowe ulegają nasileniu, należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego lub podologa. Wizyta u specjalisty lub chirurga może okazać się konieczna, gdy oprócz objawów typowych dla zanokcicy występuje:

  • przykurcz palców,
  • ból przy prostowaniu palców,
  • ból przy opuszczaniu ręki.

Nieleczona zanokcica może doprowadzić do rozwoju zastrzału – groźnego schorzenia, które prowadzi do poważnych powikłań. W przebiegu zastrzału bakterie obejmują głębsze tkanki, w tym ścięgna czy kości.

Profilaktyka zanokcicy

Aby uniknąć zanokcicy wystarczy zastosować się do kilku rad:

  • prace domowe powinny być prowadzone w rękawiczkach,
  • nie należy obgryzać skórek i paznokci,
  • zabiegi estetyczne w obrębie paznokci powinny być przeprowadzane przez osoby doświadczone,
  • każde skaleczenie w obrębie paznokci powinno być zdezynfekowane,
  • w przypadku wrastających paznokci warto udać się do specjalisty,
  • w przypadku osób chorych na cukrzycę warto kontrolować glikemię i utrzymywać ją na odpowiednim poziomie,
  • należy unikać kontaktu z detergentami oraz stosować kremy i maści nawilżające.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów