Maść nagietkowa - właściwości i zastosowania. Kiedy sięgnąć po maść nagietkową?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-05-07 18:19
Słoiczek maści nagietkowej obok kwiatów nagietka i olejku eterycznego.

Maść nagietkowa to popularny i niedrogi produkt stosowany od wielu lat na wszelakie dolegliwość skórne. Ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego powinna być nieodłącznym elementem każdej domowej apteczki. Na co pomaga maść nagietkowa? Dlaczego warto ją mieć w swoim domu?

Nagietek lekarski - co to za roślina?

Nagietek lekarski, łac. Calendula officinalis, to roślina z rodziny Asteraceae, do której również należą między innymi rumianek czy arnika. Dorasta do niewielkich wysokości, łodyga i liście pokryte są włoskami wydzielniczymi, przez co w dotyku roślina wydaje się być lepka. Ma pomarańczowe kwiaty zebrane w koszyczki. Jest powszechnie uprawiana, można spotkać ją częstą w przydomowych ogródkach jako roślinę ozdobną.

Surowcem wykorzystywanym do lecznictwa są kwiaty nagietka lekarskiego, które wykorzystuje się do produkcji maści nagietkowej, nalewek czy mieszanek ziół.

Jakie właściwości ma maść nagietkowa?

Nagietek lekarski bogaty jest w związki zwane saponinami triterpenowymi, głównie kalendulozyd, flawonoidy, karotenoidy czy olejki eteryczne. Ma bardzo szerokie zastosowanie w tradycyjnym lecznictwie, a jego właściwości wykorzystywano od pokoleń.

Maść nagietkowa jako główny składnik czynny zawiera wyciąg z nagietka lekarskiego. Bazę maści stanowi zazwyczaj wazelina, która dodatkowo nadaje właściwości natłuszczające i regenerujące. Dzięki obecności tych substancji maść nagietkowa wykazuje działanie:

  • przyspieszające gojenie się ran;
  • przeciwobrzękowe;
  • przeciwzapalne;
  • zmniejszające przebarwienia skórne;
  • przeciwutleniające;
  • przeciwgrzybicze;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwwirusowe.

Dodatkowo wyciągi z kwiatów nagietka lekarskiego działają hepatoprotekcyjnie, a także obniżają poziom lipidów i glukozy we krwi.

Jakie zastosowanie ma maść nagietkowa?

Maść nagietkowa ma bardzo szerokie zastosowanie, jest chętnie wykorzystywana w łagodzeniu niewielkich stanów zapalnych skóry i podrażnień. Dodatkowo można ją zastosować w przypadku:

  • otarć skóry i niewielkich urazów naskórka;
  • krwiaków;
  • opuchnięć;
  • odparzeń skórnych;
  • łagodnych oparzeń czy odmrożeń;
  • pękających naczynek;
  • żylaków;
  • suchej i podrażnionej skóry;
  • hemoroidów.

Maść nagietkowa to tani i skuteczny preparat na wiele dolegliwości skórnych. Bez problemu dostaniemy ją w każdej aptece w postaci leków, wyrobów medycznych czy kosmetyków, jak na przykład Maść nagietkowa, Maść nagietkowa Ziaja, Bonifraterska Maść Nagietkowa, Maść nagietkowa Apteczka ABC czy BIOMAŚĆ NAGIETEK.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższych aptekach sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Maść nagietkowa na trądzik

Maść nagietkowa znalazła zastosowanie w łagodzeniu zmian trądzikowych, dzięki swoim właściwościom zmniejszającym stan zapalny oraz aktywności przeciwbakteryjnej. Polecana jest szczególnie osobom szukającym skutecznych i niedrogich rozwiązań w zwalczaniu trądziku.

Maść nagietkowa na hemoroidy

Maść nagietkowa może być z powodzeniem stosowana zewnętrznie w przypadku hemoroidów czy żylaków. Świetnie łagodzi stan zapalny i przynosi ulgę w bólu spowodowanym podrażnieniami okolic odbytu. Dodatkowo zmniejsza krwawienie. Nagietek lekarski nie bez powodu jest składnikiem wielu preparatów na hemoroidy, między innymi czopków.

Maść nagietkowa na oparzenia

Maść nagietkową na oparzenia można stosować w łagodnych podrażnieniach skóry. Działa ona kojącą i regenerującą na skórę, a także zapobiega powstawaniu blizn. Maść nagietkową najlepiej zastosować na już lekko zagojone oparzenie.

Przeciwwskazania do stosowania maści nagietkowej

Maść nagietkowa to względnie bezpieczny do stosowania preparat. Jednak jak wszystkie inne produkty lecznicze, może wywołać działania niepożądane, a w niektórych przypadkach wręcz nie powinna być stosowana.

Należy unikać jej w przypadku uczulenia na nagietek lub inne rośliny z rodziny Asteraceae. Nie powinno się jej również stosować na otwarte i głębokie rany. Maść nagietkowa przeciwwskazana jest w przypadku stanu zapalnego brodawek sutkowych, a także podczas karmienia piersią.

Jakie działanie niepożądane może wywołać maść nagietkowa?

Najczęstszym działaniem niepożądanym pojawiającym się przy stosowaniu maści nagietkowej są odczyny alergiczne. W przypadku wystąpienia reakcji na maść należy jak najszybciej zaprzestać stosowania preparatu.

Maść nagietkowa w ciąży

Stosowanie maści nagietkowej w ciąży jest względnie bezpieczne. Jednak zawsze przed zastosowaniem preparatów leczniczych kobieta ciężarna powinna skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym lub farmaceutą w aptece.

Bibliografia:

  1. Dhingra, G., Dhakad, P., Tanwar, S. (2022). Review on phytochemical constituents and pharmacological activities of plant Calendula officinalis Linn . Biological Sciences, 2(2), s. 216–228.
  2. Patil, K. (2022) A review of Calendula Officinalis Magic in Science. JOURNAL OF CLINICAL AND DIAGNOSTIC RESEARCH. Dostępne na: https://doi.org/10.7860/jcdr/2022/52195.16024. (Dostęp: 03.2023).
  3. Rezai, S. (2023). Effect of oral calendula officinalis on second-degree burn wound healing. Scars, Burns & Healing, 9. Dostępne na: https://doi.org/10.1177/20595131221134053. (Dostęp: 03.2023).
  4. Maść nagietkowa. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Farmina Sp. z o.o.(Dostęp: 03.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów