Koenzym Q10 - od kremów przeciwstarzeniowych po nutraceutyki - prawdziwy eliksir młodości

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-02 12:04
Widok z góry. Szklanka z wodą, obok blistry kolorowych tabletek i kapsułek.

„Suplementacja koenzymu Q10”, „kosmetyki z koenzymem Q10”, „koenzym Q10 a menopauza” - oto jedne z wyjątkowo często wpisywanych w wyszukiwarce haseł. Nic w tym dziwnego - Q10 od kilku lat podbija rynek kosmetyków i nutraceutyków. Sprawdźmy dlaczego.

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 to niezwykle ważna substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i reakcji chemicznych w całym organizmie. Przede wszystkim pomaga dostarczać energię komórkom. Nietrudno doszukać się zatem związku między koenzymem Q10 a wątrobą, sercem, mózgiem, nerkami czy trzustką — narządy o najwyższym zapotrzebowaniu na energię mają zarazem najwyższy poziom tej cennej substancji.

Koenzym Q10 działa również jako przeciwutleniacz — potrafi bezpośrednio eliminować wolne rodniki, gdy tylko się z nim spotykają. Zła wiadomość jest jednak taka, że im jesteśmy starsi, tym nasz organizm wytwarza go mniej — poziom Q10 zauważalnie spada już od 35. roku życia! Niedobór Q10 będzie jeszcze większy, jeśli intensywnie uprawiamy sport (ponieważ spalamy więcej energii), chorujemy lub stosujemy niektóre leki, w trakcie i po ciąży czy menopauzy.

Koenzym Q10 na starzenie się - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz!

Aby zahamować proces starzenia się, warto skoncentrować się na substancjach przyjaznych młodości, czyli przeciwutleniaczach, w tym najpotężniejszym z nich — koenzymie Q10.

Można go zintegrować z pożywieniem, zwiększając spożycie np. suszonych owoców, produktów pełnoziarnistych, mięsa i podrobów. Procesy starzenia spowolnimy również przyjmując suplementy z koenzymem Q10. W tym przypadku jednak zadbajmy o to, by dostarczać organizmowi przyswajalną formę. Sprawdzi się zwłaszcza koenzym Q10 w płynie — np. z firmy Mito-Pharma - który natychmiast trafia przez śluzówkę prosto do wszystkich komórek organizmu, nie „gubiąc się” w skomplikowanych procesach trawiennych.

Ten cudowny przeciwutleniacz działa jednak zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zatem, aby przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek czy utracie jędrności skóry na ciele, stosujmy kosmetyki bogate w koenzym Q10.

Jak łatwo kontrolować ilość koenzymu Q10 w organizmie?

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że nasz organizm z biegiem lat się starzeje. Niektórych z nich nie jesteśmy w stanie zupełnie kontrolować jak np. czynniki genetyczne, hormonalne, stres związany z traumatycznymi i bolesnymi wydarzeniami itp. Możemy natomiast w odpowiednim czasie „pracować” z czynnikami modyfikowalnymi, do których należy m.in. kontrola nad wolnymi rodnikami.

Ich nadmiar w organizmie objawia się oznakami starzenia. Starzeje się wszystko: skóra traci jędrność, siła mięśni słabnie, mózg staje się mniej wydajny, metabolizm spowalnia, kości zaczynają „trzeszczeć” itp. Ludzki organizm potrafi jednak neutralizować wolne rodniki, produkując antyoksydanty. Do najbardziej aktywnych należy właśnie koenzym Q10.

W jaki sposób kontrolować poziom wolnych rodników? Możemy to robić bardzo prosto:

  • dbając o zrównoważone odżywianie, eliminując zwłaszcza nadwagę i związane z nią hipercholesterolemię, hiperglikemię, nadciśnienie itd.;
  • ograniczając używki: tytoń, alkohol, wszelkie „wspomagacze”, które sztucznie wpływają na cykle snu i czuwania;
  • równoważąc siedzący tryb życia odpowiednią dawką ruchu (w tym kontekście warto wspomnieć o cesze znamiennej dojrzałego wieku — żylakach powstających na skutek niewydolności żylnej. Koenzym Q10 na żylaki ma również pośredni wpływ, ponieważ wzmacnia cały układ krwionośny, w tym ściany naczyń);
  • wysypiając się.

Koenzym Q10 - podsumowanie

Starzenie się — obsesja wielu osób już po przekroczeniu 40. roku życia. Dobra wiadomość jest taka, że ten proces można spowolnić, a fizyczne i psychiczne skutki da się zminimalizować. Przede wszystkim należy przyjrzeć się substancjom przyjaznym młodości, a zwłaszcza koenzymowi Q10. Wiemy już, jak istotną rolę odgrywa w naszym organizmie i dlaczego dbałość o jego prawidłowy poziom jest taka ważna w kontekście zachowywania młodości. Czas wprowadzić tę wiedzę w życie!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów