Kiwi - dlaczego warto je jeść? Właściwości i wartości odżywcze kiwi

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-22 14:59
Kiwi - dlaczego warto je jeść?

Owoce to, obok warzyw skarbnica witamin, składników mineralnych oraz źródło antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki tlenowe w organizmie. Jednym z owoców mających szereg właściwości odżywczych jest kiwi. Znany jest już od setek lat. Jakie wartości posiada kiwi? Dlaczego należy go spożywać i jakie korzyści niesie to dla organizmu?

Kiwi i jego pochodzenie

Kiwi jest owocem powszechnie spożywanym. W sklepach możemy go znaleźć właściwie przez cały rok, a dojrzewają na przełomie października i listopada. Ze względu na jego dużą wytrzymałość, może być przechowywany przez dłuższy czas i transportowany na długie odległości. Charakteryzuje się lekko kwaśnym smakiem, a w przypadku bardziej dojrzałych owoców jest już lekko słodkie. Rośliny, które wydają te owoce pochodzą z Południowo-Wschodniej Azji i należą do rodziny Actinidiaceae. Istnieje wiele odmian kiwi, a najbardziej znany jest rodzaj „Hayward” i „Bidan”. Obydwa należą do gatunku Actinidia deliciosa i znane są ze względu na niepowtarzalny smak. Popularność w Europie, roślina ta zdobyła już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dawniej, nazywana była agrestem chińskim. Głównymi producentami tych owoców jest Nowa Zelandia, Kanada, USA, Japonia oraz Francja.

Wartości odżywcze kiwi

Owoce są bogatym źródłem związków przeciwutleniających takich jak karotenoidy, polifenole czy witamina C. Kiwi jest owocem obfitującym w te związki, szczególnie witaminę C. Jej zawartość w 100 g kiwi wynosi prawie 60 mg, co dostarcza większość dziennego zapotrzebowania na nią. Kiwi to owoc niskokaloryczny, a jedna sztuka to zaledwie 45 kcal i około 2 g błonnika pokarmowego. Ponadto, są źródłem witaminy E,  witamin z grupy B, potasu, fosforu, wapnia, cynku i magnezu. Dzięki zawartości witaminy C i E, jest to owoc bogaty w substancje przeciwutleniające, chroniące przed rozwojem wielu chorób, a także przed procesem starzenia.

Właściwości zdrowotne owoców kiwi

Kiwi to owoce, które dzięki swojej niskiej kaloryczności świetnie sprawdzają się u osób z nadmierną masa ciała, będących na diecie. Może posłużyć za niskokaloryczną przekąskę, która z dodatkiem orzechów i jogurtu idealnie wpasuje się w ramy drugiego śniadania. Ponadto, dzięki zawartości antyoksydantów, owoce i warzywa wykazują korzystne działanie u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ chronią lipoproteiny i komórki naczyniowe przed utlenianiem. Dietetycy potwierdzają, iż spożywanie kiwi znacznie obniża poziom trójglicerydów we krwi. Dodatkowo, kiwi sprawdzi się w walce z przeziębieniami dostarczając naturalnej witaminy C wspomagającej odporność, a dzięki zawartości błonnika reguluje pracę przewodu pokarmowego.

UWAGA!

Kiwi to owoc, który może wywoływać alergie, szczególnie u małych dzieci. Objawia się świądem, obrzękiem języka, gardła lub jamy ustnej. Może także powodować wstrząs anafilaktyczny. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Kiwi i jego zastosowanie w kuchni okiem dietetyka

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych. Warto go włączyć do swojego menu, o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Idealnie sprawdza się w kuchni jako dodatek do sałatek, dań czy koktajli.

Przykładowe przepisy z wykorzystaniem kiwi:

Koktajl z kiwi:
Do misy blendera wrzuć pokrojone kiwi, wyciśnij sok z cytryny i dorzuć garść szpinaku. Całość zalej jogurtem naturalnym, posyp nasionami chia i zblenduj do uzyskania jednolitej konsystencji.

Sałatka owocowa:
Pokrój na kawałki przygotowane i obrane wcześniej owoce: banany, jabłko, kiwi, winogrona i mango. Całość wymieszaj i opcjonalnie dodaj kilka łyżek jogurtu naturalnego lub maślanki.

Omlet z jogurtem i kiwi:
Oddziel jajka od białka. W osobnej misce ubij pianę z białek i odrobiny soli, aż będzie sztywna. Następnie do piany dodaj żółtka i niewielką ilość mąki pełnoziarnistej oraz opcjonalnie cukier lub ksylitol. Tak wymieszaną masę smaż na niewielkiej ilości oleju. Po usmażeniu wyłóż na talerz, posmaruj jogurtem naturalnym lub masłem orzechowym. Na wierzch poukładaj kiwi, borówki i banana. Całość posyp płatkami migdałów.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów