Kiwi a cukrzyca. Czy można jeść kiwi, chorując na cukrzycę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-02 14:48
Kiwi a cukrzyca

Zarówno owoce, jak i warzywa są podstawowym elementem zdrowego żywienia. Zawierają ważne dla organizmu składniki odżywcze, witaminy oraz błonnik pokarmowy. Oprócz cennych wartości odżywczych owoce posiadają w swoim składzie różne ilości węglowodanów, które powinny być kontrolowane w diecie cukrzyka.

Bogactwo znajdujące się w kiwi

Kiwi jest egzotycznym owocem rosnącym na krzewie zwanym aktinidia. Ten wyjątkowy owoc wyróżnia się wieloma cennymi właściwościami. Nie bez powodu zaliczany jest do grupy tzw. superfoods, czyli do żywności mającej prozdrowotny wpływ na zdrowie.

Właściwości odżywcze kiwi

Kiwi w swoim składzie posiada dużą ilość witaminy C oraz E, które należą do naturalnych antyoksydantów. Wzmacniają one układ immunologiczny oraz chronią skórę przed przedwczesnym procesem starzenia się. Witamina C bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, dzięki czemu poprawia sprężystość skóry. Szczególne znaczenie witamina C odgrywa w metabolizmie lipidów oraz w profilaktyce niedokrwiennej choroby serca. 

Kwas foliowy znajdujący się w kiwi jest szczególnie zalecany dla kobiet w okresie rozrodczym. W okresie płodowym substancja ta reguluje rozwój komórek nerwowych. Owoc ten cechuje się również dużą zawartością składników mineralnych takich jak cynk, magnez, wapń oraz fosfor. Spora zawartość potasu, poprawia krążenie żylne oraz reguluje poziom ciśnienia krwi. Wspomaga także system nerwowy oraz zapobiega uczuciu zmęczenia, osłabieniu, apatii i nadmiernej senności. 

W kiwi, prócz cennych składników odżywczych, znaleźć możemy również karotenoidy, które są ważnym elementem ochronnym dla siatkówki oka. Glutation obecny w kiwi zapobiega mutacjom genów, które mogą zapoczątkować rozwój choroby nowotworowej. Serotoniny znajdujące się w kiwi mogą być pomocne w walce z depresją. Owoc ten warto jest wprowadzić do jadłospisu osób borykających się z anemią. Duża zawartość witaminy C doskonale ułatwi wchłanianie żelaza z posiłkiem.

Wpływ kiwi na układ pokarmowy

Duża zawartość błonnika usprawnia działanie metabolizmu i sprawia, że dłużej czujemy się syci. Kiwi ma delikatne działanie przeczyszczające, dlatego powinny po nie sięgać osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia i trudności z defekacją. W skład kiwi wchodzą różne frakcje błonnika pokarmowego. Dzięki temu przypisuje się mu działanie wspomagające trawienie pokarmów.  Ponadto poprzez sporą zawartość błonnika, który zapewnia uczucie sytości, zalecany jest osobom redukującym nadmierną masę ciała. 

Błonnik występuje również w postaci preparatów dostępnych w aptece, do których zaliczyć można: Błonnik Walmark, Błonnik z ananasem Apteo, Błonnik witalny Intenson, Solgar błonnik z łusek babki płesznik, Bio-Błonnik, Solgar błonnik multiple fibre formuła. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Czy chorzy na cukrzycę mogą jeść kiwi?

Ze względu na sporą zawartość cukrów prostych w kiwi, w tym glukozy i fruktozy, spożywanie tego owocu powinno być ściśle kontrolowane w diecie osób chorujących na cukrzycę.

Ważnym pojęciem, które powinna znać każda osoba borykająca się z cukrzycą jest indeks glikemiczny (IG). Jest to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Owoce możemy sklasyfikować na trzy grupy pod względem szybkości uwalniania glukozy. Indeks glikemiczny dla kiwi wynosi 50, więc możemy zaliczyć go do grupy produktów o średnim IG. Oznacza to, że tego owocu nie należy kategorycznie wykluczać z jadłospisu cukrzyka. W odpowiednich ilościach będzie wartościowym uzupełnieniem posiłku. 

Zaleca się jednak ścisłą kontrolę poziomu glikemii, aby nie doprowadzić do zbyt nagłych skoków glukozy we krwi. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie kiwi z dodatkiem białkowym oraz tłuszczowym. Dzięki temu, obniżymy indeks glikemiczny posiłku, który znacznie spowolni uwalnianie glukozy do układu krwionośnego. 

Aby kontrolować ilość owoców w posiłkach diabetyka ustalono granicę 300 g owoców dziennie, podzielonych na 2-3 porcje. Zalecane jest spożywanie owoców po głównych posiłkach, a nie jako samodzielną przekąskę. Umożliwi to ograniczenie wystąpienia hipoglikemii po jego spożyciu. 

Zarówno w diecie cukrzyka, jak i zdrowego człowieka, owoce są niezbędnym elementem prawidłowego jadłospisu. Należy jednak pamiętać, o szczególnej kontroli rodzajów wybieranych owoców, ich ilości oraz formy spożywania ich przez diabetyków. Jeżeli mamy kłopot ze skomponowaniem jadłospisu dopasowanego do naszego stanu zdrowia, warto omówić to zagadnienie z dietetykiem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów