Jak zlikwidować rozstępy?

mgr farm. Sylwia 2018-08-27 10:50
Jak zlikwidować rozstępy?

Skóra człowieka jest narażona na wiele uszkodzeń. Zadbana i odżywiona jest stosunkowo odporna na urazy, trudniejsze warunki atmosferyczne czy zmianę wagi. Jednak tak, jak pozostałe elementy naszego ciała, jej możliwości są ograniczone. Gdy np. zbyt mocno przybieramy na wadze, skóra może ulec nadmiernemu rozciągnięciu i uszkodzeniu, w efekcie czego pojawiają się na niej rozstępy. Czy można się ich pozbyć? Co należy robić, by ich uniknąć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj blizn, które przybierają postać wrzecionowatych, równoległych pasm na powierzchni skóry. Są efektem zbyt gwałtownego rozciągania się skóry, poza granice jej elastyczności. Dochodzi wówczas do zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę skóry. Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:

  • faza I (zapalna) – to moment, w którym skóra swędzi, szczypie i ostatecznie pęka. Widoczne zmiany są obrzęknięte i intensywnie czerwone. Ta faza może trwać przez około pół roku;
  • faza II (zanikowa) - rozstępy powoli bledną, aż stają się niemal białe. Na skórze wyczuwalne są wgłębienia.

Rozstępy przeważnie pojawiają się na skórze rąk, piersi, pośladków, brzucha oraz ud, mogą także wystąpić na plecach. U osób uprawiających sporty siłowe rozstępy najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie ramion i pod ramionami, barkach, klatce piersiowej, a także wewnętrznej stronie ud.

Kiedy pojawiają się rozstępy? Przyczyny powstawania

Jak to się dzieje, że część osób ma rozstępy, a część, mimo dużych wahań wagi lub przebytej ciąży, nadal ma gładką skórę bez blizn? Specjaliści wskazują na dużą rolę predyspozycji genetycznych, co związane jest z obniżoną syntezą włókien elastynowych i kolagenowych. W efekcie skóra jest mniej elastyczna i szybciej ulega uszkodzeniom.

Przyczyny powstawania rozstępów mogą mieć także podłoże hormonalne. Wzrost poziomu kortykosteroidów, do których zalicza się m.in. kortyzol, zwany także hormonem stresu, negatywnie wpływa na jakość i wytrzymałość włókien elastynowych i kolagenowych. Szczególnie szkodliwy jest przewlekły stres, który rzutuje na kondycję całego organizmu. Poziom kortyzolu wzrasta również w ciąży, co w połączeniu z nagłym przyrostem masy może skończyć się rozstępami na skórze. Wzrost glikokortykosteroidów może nastąpić także w wyniku chorób (choroba Cushinga, nadczynność nadnerczy), jak również długotrwałej terapii lekami steroidowymi.

Wśród innych czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie rozstępów należy wymienić urazy mechaniczne, suchość skóry wywołaną złą pielęgnacją lub procesem chorobowym, a także dietę niskokaloryczną i ubogą w takie składniki, jak: cynk, magnez, krzem, nienasycone kwasy tłuszczowe, omega-3, witamina A, C, E oraz z grupy B.

Czynniki ryzyka – komu grożą rozstępy?

Utarło się przekonanie, że rozstępy to przede wszystkim problem przyszłych mam, które narażone są na gwałtowne zmiany hormonalne oraz wahania wagi. Tym czasem to nie jedyna grupa, która powinna szczególnie zadbać o swoją skórę. Do najbardziej narażonych na powstawanie rozstępów zalicza się także:

  • młodzież w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu,
  • kulturystów i osoby uprawiające sporty siłowe,
  • kobiety w okresie menopauzy,
  • osoby, które mają problemy z gospodarką hormonalną oraz stosujące leki hormonalne,
  • osoby szybko przybierające na wadze.

Metody usuwania rozstępów KtoMaLek.pl

Metody usuwania rozstępów

Im później rozpoczniemy walkę z rozstępami, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie ona skuteczna. Powinniśmy zacząć działać już w I fazie ich powstawania, gdy są najbardziej widoczne. Jeżeli zależy nam na szybkich i widocznych efektach, rozwiązaniem są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Można je wykonać zarówno w gabinecie dermatologicznym, jak i u wykwalifikowanego kosmetologa. Do wyboru mamy szeroką paletę zabiegów takich, jak: peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, mikrodermabrazję, dermabrazję, mezoterapię czy zabiegi laserowe. Te ostatnie zdają się być najbardziej skuteczne, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując terapię łączoną. Rodzaj i częstotliwość zabiegów ustala lekarz na podstawie charakteru i głębokości rozstępów.

Jeżeli nasze rozstępy są na skórze już wiele lat, jedynym w pełni skutecznym sposobem ich usunięcia jest metoda chirurgiczna. Niestety zabieg jest dosyć inwazyjny i bolesny, wymaga dłuższej rekonwalescencji, dlatego pacjenci rzadziej się na niego decydują.

Domowe sposoby na rozstępy

Walkę z rozstępami możemy prowadzić również na własną rękę. Skutecznym orężem są zarówno gotowe kosmetyki, jak półprodukty kosmetyczne, z których możemy przygotować domowe receptury. Jeżeli dołączymy do tego proste zabiegi kosmetyczne, rozstępy z pewnością ulegną spłyceniu i wyblakną. Co możemy zrobić?

  • Regularne złuszczanie naskórka poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza jej regenerację i sprawia, że kosmetyki lepiej się wchłaniają. Możemy sięgnąć po gotowe peelingi, ale zacznie szybciej przygotujemy własny. Wystarczy zmieszać 2 łyżki fusów kawowych z oliwą i połową łyżeczki cynamonu, by uzyskać porządnie złuszczający i ujędrniający domowy peeling. Dodatkowo możemy dołożyć jeszcze olejek grejpfrutowy lub pomarańczowy, który wykazuje działanie ujędrniające.
  • Skórę możemy również peelingować na sucho. Do tego celu potrzebna jest szczotka z naturalnego włosia.
  • Po peelingu skórę należy odżywić i nawilżyć. Z domowych specyfików można sięgnąć po aloes, który pewnie większość z nas ma w doniczce na parapecie. Wystarczy obrać liść do miąższu, zmiksować go blenderem i tak nakładać na skórę. Jeżeli nie mamy w domu tej rośliny, równie dobrze sprawdzi się gotowy żel, jak Equilibra, Phyto Nature, Relaxfit, Skin79.
  • Dobre właściwości odżywcze mają naturalne oleje i tłuszcze roślinne. Do pielęgnacji skóry z rozstępami poleca się olej migdałowy, jojoba, arganowy, z nasion róży czy kiełków pszenicy, a także masło kakaowe i shea.
  • Sok z cytryny znany jest ze swoich rozjaśniających właściwości. Zawiera sporo witaminy C oraz alfa-hydrokwasów, które z jednej strony złuszczają naskórek, a z drugiej pobudzają produkcję kolagenu. Sok z cytryny można stosować samodzielnie lub jako dodatek do kosmetyków (np. kawowego peelingu).

Aby uzyskać widoczne rezultaty należy pamiętać o systematyczności i konsekwencji. Stosowanie powyższych metod od czasu do czasu nie przyniesie większych efektów. Nie możemy się również spodziewać, że rozstępy całkowicie znikną. Dotyczy to zarówno domowych sposobów, jak i zabiegów estetycznych. Mogą być jednak niemal niewidoczne, co znacznie poprawia poczucie komfortu i pewności siebie.

Czy można zapobiegać rozstępom?

Najlepszym sposobem walki z rozstępami jest profilaktyka. Łatwiej im zapobiegać, niż później je usuwać. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma w pełni skutecznej metody, która na pewno nas przed nimi uchroni. Można im jednak do pewnego stopnia przeciwdziałać, co znacznie zmniejsza ryzyko ich powstawania.

  • Przede wszystkim należy kontrolować masę swojego ciała. Szybkie przyrosty i spadki kilogramów nie pozostają obojętne dla kondycji skóry.
  • Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta nie tylko wpłynie na lepszą elastyczność skóry, ale na nasze zdrowie ogółem. Powinna być bogata w warzywa i owoce, zwłaszcza te zawierające duże dawki witamin (A, B, C, E, PP) oraz minerałów, jak cynk, krzem i magnez. Do jadłospisu warto włączyć ryby oraz oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3.
  • Nawilżona skóra to elastyczna skóra, dlatego nie zapominajmy o systematycznym jej nawadnianiu od wewnątrz. Wypijajmy około 2-2,5l wody w ciągu dnia.
  • Dobrze nawilżona i odżywiona skóra znacznie zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. Regularne peelingi złuszczą zrogowaciały naskórek, pobudzą metabolizm skóry oraz ułatwią wchłanianie kosmetyków. Do pielęgnacji najlepiej stosować odżywcze kosmetyki na bazie naturalnych składników, jak masło shea, masło kakaowe czy olejek z awokado. W sytuacjach, gdy ryzyko pojawienia się rozstępów wzrasta (np. ciąża), warto sięgnąć po preparaty przeciw rozstępom, jak naturalny krem przeciw rozstępom Strialys czy też Biolane, Bio-Oil, Elancyl, Oillan Mama, Palmers Cocoa Butter Formula. Przy ich stosowaniu można wykonywać masaż skóry, który dodatkowo pobudzi krążenie i poprawi elastyczność.
  • Regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobrą kondycję przy jednoczesnej poprawie elastyczności i napięcia skóry. Przyszłe mamy mogą uprawiać aqua aerobik lub pływanie, pilates, jogę czy ćwiczenia przeznaczone dla ciężarnych. Przed podjęciem ćwiczeń należy oczywiście skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
strialys rozstępy

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów