Bratek - poznaj właściwości zdrowotne popularnego kwiatu

Redakcja K. 2019-08-26 15:48
bratek napar

Dobrze wszystkim znana roślina, o charakterystycznym wyglądzie kwiatów, których nie da się pomylić z żadnym innym gatunkiem. Okazuje się, że jej widok na łące czy przydomowej rabacie nie tylko cieszy oko - jest znanym i cenionym roślinnym surowcem leczniczym. Jakie korzystne właściwości dla zdrowia i urody posiada popularne ziele bratka? Kiedy i czy w ogóle warto go stosować? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Bratek polny - właściwości

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.) - pospolicie nazywany bratkiem polnym, czasami sierotką lub kwiatkiem Świętej Trójcy - jest rośliną należącą do rodziny fiołkowatych (Violaceae), rosnącą dziko na polach, łąkach i przydrożach na terenie Europy i Azji. W niejednym ogrodzie uprawia się go jako roślinę ozdobną - kwitnie od czerwca do września - ale jego rola na tym się nie kończy. Bratek jest przede wszystkim dobrze znanym i cenionym surowcem zielarskim (Herba Violae tricoloris) o działaniu regulującym przemianę materii, moczopędnym i oczyszczającym. Ponadto poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, a także pomaga zwalczyć problemy z trądzikiem.

Ziele bratka - co sprawia, że działa?


W składzie chemicznym ziela bratka dominują flawonoidy - rutozyd, kwercetyna i wiolutozyd. Do innych związków czynnych należą saponiny, śluzy, garbniki, olejek eteryczny, sole mineralne, kwas salicylowy i jego pochodne oraz witaminy C i E. 

Kiedy sięgać po ziele bratka


Napary z bratka wykazują słabe działanie moczopędne, dlatego wykorzystuje się je przy zapaleniu dróg moczowych, a także jako środek pomocniczy w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zwiększenie diurezy sprzyja usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz nagromadzonych toksyn, stąd możemy mówić o jego działaniu oczyszczającym. Zawarte w nim flawonoidy uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne i poprawiają przepływ żylny. Wpływa to korzystnie na kondycję skóry, staje się ona lepiej odżywiona, a to przekłada się na ogólną poprawę jej wyglądu. To samo działanie powoduje, że jest on polecany pacjentom ze schorzeniami oczu związanymi z zaburzeniami mikrokrążenia jak np. retinopatia cukrzycowa albo zapalenie naczyniówki. Ponadto dzięki działaniu oczyszczającym oraz regulującym wydzielanie potu i łoju szczególnie poleca się go osobom zmagającymi się z problemami skórnymi takimi jak trądzik młodzieńczy. 


Z kolei zawarte w nim saponiny podrażniają drogi oddechowe i wzmagają sekrecję wodnistej wydzieliny, w efekcie dając działanie wykrztuśnie. Dlatego można go spotkać jako jeden ze składników mieszanek ziołowych o tym działaniu. Natomiast stosowany w dużych dawkach w przebiegu przeziębienia będzie działał napotnie.

Przeciwwskazania do stosowania bratka

Pomimo wielu korzystnych dla zdrowia właściwości istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Odradza się go pacjentom, u których występują schorzenia takie jak: wielopłytkowość, zakrzepica pourazowa oraz zaawansowana miażdżyca w wieku starczym.

bratek

 

Ziele bratka w aptece

W aptekach i sklepach zielarskich można spotkać go w postaci ziół do zaparzania, herbatek w formie fixów (Bratek APTEO, DOZ Zielnik Bratek, Zioł. Fix Bratek Viola, Rodzina Zdrowia Bratek) lub zamkniętych w suplementach diety w postaci tabletek (Bratek Colfarm, Bratek Plus, Bratek Wegafarm, Skrzyp+Bratek). Kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest regularność stosowania tego rodzaju preparatów.

Jak przygotować napar z bratka

Do przygotowania naparu najlepiej wykorzystać zioła w formie sypkiej. 1-2 łyżeczki suszonego ziela bratka należy zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez około 15 min. Następnie odcedzić i ziołowa herbatka jest już gotowa do wypicia. Aby zauważyć efekty działania należy pić ją regularnie w ilości w ilości 2-3 szklanek dziennie.


Taki napar można wykorzystać również do użytku zewnętrznego - doskonale sprawdzi się w roli toniku do skóry tłustej i trądzikowej. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów